Dostępność architektoniczna jest niezwykle ważnym elementem przy budowaniu budynków użyteczności publicznej. Dobrze rozplanowany projekt zakładający potrzeby wszystkich osób o szczególnych potrzebach pozwoli na korzystanie z niego wszystkim obywatelom. Także stworzone już obiekty powinny przejść kompleksowy audyt architektoniczny i poprawić niedoskonałości, jakie zostały wskazane w przeprowadzonych testach. Specjalnie w celu przypomnienia jak ważnym elementem jest dostępność architektoniczna, w Warszawie wystartowała kampania informacyjno-promocyjna.
W ramach akcji „Warszawa ma standardy” zostały opublikowane w mediach filmy w formie animowanej, gdzie promowana jest dostępność architektoniczna. Dodatkowo w branżowej prasie pojawiły się merytoryczne treści mówiące o tym ważnym aspekcie obiektów użyteczności publicznej.
Jak mówi pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności Donata Kończyk: „Miasto dostępne to miasto, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka w sposób równy i niezależny ma zapewniony dostęp do budynku w przestrzeni publicznej, usług czy komunikacji. To miasto gdzie każdy może żyć, uczyć się, pracować, podróżować czy też relaksować się w sposób komfortowy. I właśnie po to, aby Warszawa stawała się coraz bardziej miastem dla wszystkich uwzględniającym jak najszerzej potrzeby wynikające z ograniczeń mobilności czy percepcji. Dlatego przyjęliśmy i wdrażamy standardy dostępności”. Pełnomocniczka Prezydenta dodała: „Dość jasnym dla wszystkich jest oczekiwanie, aby miasto było miastem bez barier, zaplanowanym uniwersalnie. Po prostu – aby było dostępne dla wszystkich mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów, opiekunów z małymi dziećmi czy kobiet w ciąży. Realizacja tego, wydawałoby się prostego celu, to jednak mozolna praca, która powinna być realizowana według spójnych kryteriów i parametrów. I właśnie dlatego wprowadziliśmy standardy dostępności”.
Istnieją standardy dostępności architektonicznej, które zawierają wymagania oraz zalecenia dla modernizacji i projektowania przestrzeni oraz budynków użyteczności publicznej w Warszawie.