Żyjemy w społeczeństwie które jest coraz bardziej skomputeryzowane, które chętnie sięga po możliwości jakie dają strony internetowe oraz aplikacje na urządzeniach mobilnych. Do wirtualnego świata przenoszą się nie tylko sklepy, gazety, czy telewizja i radio, ale również urzędy, które oferują swoje usługi online.
Od 2019 roku w Polsce obowiązuje ustawa o zapewnieniu dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych, która nakłada na podmioty publiczne obowiązek dostosowania swoich zasobów cyfrowych do wytycznych standardu WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines)
Struktura systemu do zarządzania treścią Wordpress, opiera się na języku programowania PHP (Hypertext Preprocessor). Jego głównymi cechami jest to że jest on bezpłatny oraz prosty w obsłudze. Te dwie cechy powodują że na systemie tym opartych jest wiele stron internetowych. Środowisko systemowe WordPress umożliwia zbudowanie strony internetowej, która będzie w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych a co najważniejsze zgodna z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA, jednaktakiego standardu nie da się osiągnąć za pomocą instalacji wtyczki.
Standard WCAG 2.1 poziom AA, składa się z 50 różnych kryteriów, wypełnienie ich wszystkich nie jest możliwe za pomocą kilku kliknięć. Zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistą. Którzy posiadają fachową wiedzę zarówno w dziedzinie budowania stron internetowych jak i zapewniania ich pełnej dostępności.