Zapraszamy do lektury ciekawego artykułu zatytułowanego Obrazy, których nie widać. Czy niewidomi mają sny? Jest on odpowiedzią na jedno z najczęściej zadawanych pytań na temat osób niewidomych. Poniżej prezentujemy krótki jego fragment.
Jak wyglądają sny osób niewidomych?
Długo sądzono, że niewidomi nie mogą mieć snów, a pojęcie to jest im zupełnie obce. Jest to jednak błędne myślenie. Jak śnią niewidomi? Osoby niewidome nie tylko mają sny, ale i są w stanie zapamiętywać to, co się w nich działo. Czego one dotyczą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zrozumieć, że tak, jak dla nas sny wiążą się w dużej mierze z wrażeniami wzrokowymi i pewną ich wizualizacją, to dla niewidomych mogą to być zupełnie inne przeżycia nawiązujące do zmysłu smaku, dotyku czy słuchu. To właśnie tego typu sny dominują w podświadomości osób niewidzących.
O czym śnią niewidomi?
Tak, jak już wspomnieliśmy, wrażenia senne osób niewidzących determinowane są przez wszystkie inne zmysły poza wzrokiem. Dominującymi są jednak słuch i dotyk, które stanowią najsilniejsze źródło poznawcze wśród niewidomych. Sny niewidomych pozbawione są kolorów i perspektywy, nie posiadają też w pełni zwizualizowanych obrazów. Mają charakter informacyjny – mózg zapamiętuje informacje o zdarzeniu. Zwykle są to rozmowy. Niewidomy może też śnić, że gdzieś idzie albo przebywa w jakimś pomieszczeniu. Warto dodać, że takie osoby przeżywają także koszmary zupełnie tak, jak pełnosprawni. Mają one różny charakter – niewidomych może ktoś gonić, krzywdzić lub atakować. Zdarzają się też sny oparte na trudach życia codziennego – czy to problemach z komunikacją miejską, czy powracających przykrych zdarzeniach, które prześladują takie osoby.
Cały artykuł można przeczytać na stronie naszego bloga pod adresem: /.../obrazy,-ktorych-nie-widac-czy.../