Dostępność miejsc publicznych jest bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z rodzajów obiektów, które powinny być dostosowane do potrzeb osób o szczególnych potrzebach są te, w których przychodzimy na badania lekarskie, aby sprawdzić nasz obecny stan zdrowia. Właśnie z tego powodu tegoroczna już 4 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”, skierowana jest przede wszystkim do kobiet z niepełnosprawnościami i odbywa się pod hasłem „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”. Według szacunków, w Polsce znajduje się tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb kobiet o szczególnych potrzebach, a wśród pań z niepełnosprawnościami aż 77% nie uczęszcza regularnie na profilaktyczne badania kontrolne do ginekologa, a 22% nigdy nie była u lekarza z tej specjalizacji. Właśnie dlatego powstał mobilny gabinet ginekologiczny, który w całości dostosowany jest do pacjentek z różnymi niepełnosprawnościami w ramach opisywanej w tym tekście kampanii.
Gedeon Richter Polska jest od 2019 roku głównym inicjatorem kampanii „W kobiecym interesie”, w której przypomina wszystkim naszym rodaczkom o potrzebie wykonywania badań ginekologicznych. W poprzednich latach kampania pomagała kobietom w przełamywaniu barier, które ograniczają dostępność badań, jak strach czy wstyd. W przypadku pań z niepełnosprawnościami nie wystarczy jednak samo wsparcie, potrzebne jest dodatkowo stworzenie dostępnych miejsc opieki medycznej, które będą dostosowane do różnych potrzeb osób o szczególnych potrzebach.
Dzięki bazie dostępnych gabinetów ginekologicznych stworzonej przez Fundację Kulawa Warszawa oraz Fundację Avalon, kobiety z niepełnosprawnościami mogą na poniższych stronach znaleźć dostosowane punkty najbliżej swojego miejsca zamieszkania:
https://dostepnaginekologia.pl/
https://www.sekson.pl/mapa-dostepnosci/
Niestety, wśród 158 gabinetów, które widnieją w powyższych witrynach internetowych nie ma żadnego, który w 100% byłby dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami.
W tym roku w ramach kampanii ponownie zostanie zrealizowany cykl bezpłatnych badań oraz konsultacji ginekologicznych, gdzie możliwe jest wykonanie badania piersi, USG ginekologicznego, test na obecność wirusa HPV oraz cytologii. Będą się one odbywać w mobilnym punkcie w pełni dostosowanym do potrzeb pań z różnymi niepełnosprawnościami, w tym kobiet niewidomych, słabowidzących, głuchych czy z problemami ruchowymi.
Więcej informacji na temat miejsc, w jakich będą odbywały się bezpłatne badania oraz jak można się na nie zapisać, można znaleźć na stronie internetowej:
https://zdrowa-ona.pl/ginekologia/wkobiecyminteresie2022/