Każdego roku 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Jest to jeden z częściej używanych przedmiotów przez osoby niewidome lub słabowidzące jako pomoc w wykrywaniu przeszkód na codziennej drodze do pracy, szkoły lub w załatwieniu innych codziennych obowiązków.
Wśród najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są białe laski, możemy wyróżnić aluminium, grafit, włókno szklane lub węglowe oraz tzw. kompozyt. Ten przydatny przedmiot w orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących występuje w trzech podstawowych rodzajach. Najbardziej popularnym jest laska orientacyjna, która wykorzystywana jest najczęściej przez osoby niewidome, ponieważ jej konstrukcja jest odpowiednio przystosowana do wykrywania przestrzeni znajdującej się przed jej użytkownikiem. Laska sygnalizacyjna używana jest często przez osoby słabowidzące lub przez właścicieli psów przewodników, której głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi, że jej użytkownik ma problemy ze wzrokiem i rzadkie sprawdzanie występujących przed nami przeszkód. Natomiast trzecim rodzajem jest biała laska podpórcza, która stosowana jest zazwyczaj przez osoby starsze, które poza problemami z widzeniem mają zaburzenia motoryczne.
W polskich tyflosklepach możemy zakupić laski różnych firm, gdzie każda ma różne właściwości, np. ciężkość czy rodzaj wykonania rękojeści. Z dostępnych modeli są laski składane, które można złożyć na 4 lub 5 części i np. wsiąść z nią łatwo do taksówki, laski nieskładane, którymi lepiej wyczujemy podłoże przed nami lub teleskopowe, przeznaczone raczej dla osób słabowidzących, aby móc czasami sprawdzić przestrzeń wokół nas. Przy wyborze tego przedmiotu codziennego użytku ważne są dwie kwestie, które decydują o bezpieczeństwie osoby niewidomej i słabowidzącej. Po pierwsze laska stojąc pionowo powinna sięgać przynajmniej do naszego mostka, a po drugie, jeśli jesteśmy osobą, która porusza się dosyć szybko, to warto zakupić trochę dłuższy model, tak aby odpowiednio wcześniej wykryć czyhające na nas przeszkody. Do białych lasek można dokupić różne końcówki, które mogą pomóc nam w samodzielnym poruszaniu się po ulicach miast. Wśród najpopularniejszych końcówek można wyróżnić wałkowe, stożkowe, kulkowe, grzybkowe oraz tzw. roler.
Jeśli jesteście ciekawi jakie są trzy podstawowe techniki poruszania się z białą laską, to zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału video na naszym kanale: