Na naszym rynku mamy obecnie dostępnych kilka dużych platform streamingowych, udostępniających tysiące seriali i filmów o różnej tematyce. Najnowszym tego typu nabytkiem jest serwis Disney+, o którym pisaliśmy już na łamach Bloga o dostępności. Jednak nadal najbardziej znanym źródłem szerokiego spektrum treści VOD jest Netflix, który w Polsce pojawił się w końcu roku 2016. Dla osób niewidomych i słabowidzących istotnym czynnikiem produkcji filmowych jest dodatkowa ścieżka audiodeskrypcji, prezentująca za pomocą zwięzłych opisów wszystko to, co aktualnie dzieje się na ekranie.
Ostatnio platforma Netflix ogłosiła, że przez najbliższych kilka miesięcy będzie dodawała do swojej oferty więcej seriali i filmów opatrzonych audiodeskrypcją. Ponadto serwis VOD zwiększy do dwudziestu liczbę języków audiodeskrypcji, a także napisów dla niesłyszących. Tego typu działaniami Netflix pragnie zachęcić do swojej oferty wszystkich użytkowników, wyrównując ich szanse w odbiorze prezentowanych filmów, niezależnie od kraju ich pochodzenia, znajomości języka czy też rodzaju niepełnosprawności.
Serwis dodał także nowe oznaczenia seriali oraz filmów z audiodeskrypcją i podpisami, by ułatwić ich odnalezienie osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Na Netflixie została ponadto utworzona specjalna kategoria „Życie z niepełnosprawnością”, gdzie już znajduje się ponad pięćdziesiąt produkcji opowiadających o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Heather Dowdy, dyrektor działu ds. dostępności produktu w firmie Netflix tak mówi o nowej misji platformy: „Na świecie żyje ponad miliard takich osób, dlatego bardzo cieszy mnie możliwość opowiadania bardziej inkluzywnych historii i nawiązywania bliższego kontaktu z tymi społecznościami”.