Przewlekła choroba jaką jest cukrzyca sprawia bardzo dużo problemów osobom na nią cierpiącym. Wymogi to specjalna dieta i systematyczne monitorowanie poziomu glukozy we krwi, by nie dopuścić do poważnych powikłań, groźnych dla zdrowia i życia.
Do tej pory z refundacji nowoczesnych urządzeń umożliwiających monitorowanie glikemii metodą skanowania mogły korzystać dzieci od 4 roku życia i młodzież do 18 roku życia, chorujący na cukrzycę typu pierwszego. 8 lipca pojawił się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, umożliwiający osobom z niepełnosprawnościami uzyskanie refundacji na system FreeStyle Libre, przeznaczony do monitorowania glikemii. Jego zaletą jest głosowe informowanie o poziomie cukru u pacjenta.
Sprawia to, że osoby niewidome i słabowidzące mogą samodzielnie kontrolować stan swojego zdrowia. Zastosowanie urządzenia poprawia efektywność leczenia, zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycy, zwiększa bezpieczeństwo i prywatność pacjenta, podnosi jakość życia osób chorujących na cukrzycę.
Nie sposób przecenić wagi projektu refundacji systemu FreeStyle Libre dla osób niewidomych czy też zagrożonych utratą wzroku z powodu cukrzycy. Do tej pory mierzenie poziomu cukru odbywało się poprzez nakłuwanie opuszków palców i podawanie wyniku przez zwykły, udźwiękowiony glukometr, co powodowało upośledzenie dotyku, a ten zmysł jest dla osób z dysfunkcjami wzroku niesłychanie ważny. Osoby te używają bowiem palców dłoni do czytania tekstów w alfabecie Braille’a czy też do wykonywania różnych, domowych czynności, podczas których to dotyk niejako zastępuje wzrok..
Po przejściu procedury legislacyjnej projekt refundacji systemu FreeStyle Libre zostanie wprowadzony w życie, co z całą pewnością zapewni osobom niewidomym i słabowidzącym systematyczną, komfortową i bezbolesną kontrolę stanu zdrowia, uniknięcie niebezpiecznych konsekwencji powikłań cukrzycy, a także ochronę ich bezcennych palców.