W 2012 roku w Los Angeles, zostały zorganizowane po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności. Od tego czasu co roku w trzeci czwartek maja na całym świecie jest obchodzony ten dzień, który w bieżącym roku wypada 19 maja.
Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (GAAD Global Accessibility Awareness Day), to ważne święto dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, ponieważ przede wszystkim skupia się ono na dostępności cyfrowej, która jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Głównym celem GAAD jest zachęcenie ludzi do mówienia, myślenia oraz uczenia się o dostępności cyfrowej, a także o osobach z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach tego święta na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń, które przybliżają zainteresowanym powyższe kwestie.
Każda osoba, posiadająca własną lub firmową stronę internetową może sprawdzić podstawową jej dostępność, dzięki kilku prostym pytaniom i odpowiedziom, przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji:
- „Czy podczas przechodzenia za pomocą klawisza tabulator przez elementy klikalne strony są one widoczne i niepomijane przez klawiaturę?”
- „Czy wszystkie obrazki posiadają swoje opisy tekstowe – opisy alternatywne opowiadające, co przedstawiają na przykład zdjęcia? (dotyczy także zdjęć dodawanych do portali społecznościowych)”
- „Czy teksty podzielone są na krótkie akapity, śródtytuły oznaczone za pomocą struktury nagłówkowej?”
- „Czy tytuły stron są jasne, zrozumiałe i jednoznacznie wskazujące na treść podstrony?”
- „Czy filmy w serwisie mają zamieszczone napisy ułatwiające ich oglądanie osobom niesłyszącym?”
- „Czy kontrast pomiędzy tekstem a tłem jest na poziomie 4,5:1? Czy wręcz przeciwnie – teksty są trudno czytane i zlewają się wizualnie kolorystycznie z tłem?”
- „Czy pola i inne elementy formularzy mają etykiety odczytywane przez technologie asystujące?”
- „Czy wszystkie linki są zrozumiałe – czy nie występują w serwisie odnośniki typu „więcej”, „czytaj więcej”.