Pisaliśmy już wcześniej, że każdy zamek ma swoje tajemnice. Rzadziej zdarzają się zamkowe klątwy. Początki fortyfikowanego zamku w Sidrze były trudne. Osoby niewidome, zwiedzające ruiny, mogą je poznać dzięki brajlowskiemu opisowi historii zamku, znajdującemu się obok dotykowego planu informacyjnego ruin, zainstalowanemu tam przez specjalistów Altixu. Mogą je także poznać, usłyszawszy na własne uszy w telefonie, bowiem obok planu zamontowany jest znacznik YourWay Beacon, który po skomunikowaniu się ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją YourWay, syntetycznym głosem opowie o zamku. A część historii zamku wygląda tak. Sidra otrzymała prawa miejskie w 1566 r. Zostały one nadane przez króla Zygmunta Augusta. Obok powstającego miasteczka, w części południowo-wschodniej, na polecenie Eustachego Wołłowicza wzniesiono tu warowną rezydencję z ziemnymi fortyfikacjami. Po zakończeniu budowy Eustachy Wołłowicz, już jako kanclerz wielki litewski i kasztelan trocki, umiera nagle w roku 1587, w drodze na koronację Zygmunta III Wazy, odbywającą się w Krakowie, ówczesnej stolicy Polski. Jego dobra dziedziczy, wraz z zamkiem w Sidrze, córka Regina, żona kasztelana Seweryna Bonera. Zamkiem w Sidrze nie cieszą się zbyt długo – Regina umiera w roku 1591, zaś jej mąż, Seweryn, rok po niej, w 1592. Tę i inne opowieści o zamku można poznać dzięki YourWay Beacon. Zamek w Sidrze, jako oznakowany beaconami, znajduje się w bazie systemu YourWay
YourWay Beacon to niewielki nadajnik o rozmiarach pudełka od zapałek, sygnalizujący swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Służy jako przewodnik w wygodnym poruszaniu się w nieznanej przestrzeni zamkniętej lub otwartej. Może dostarczać dowolne informacje tekstowe, które telefon odczyta następnie syntetycznym głosem. Mogą to być informacje nawigacyjne, opisujące miejsce, w którym znajduje się osoba niewidoma lub informacje o charakterze merytorycznym, opisujące np. muzealny eksponat czy topografię budynku. YourWay Beacon instalowany jest tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania dotykowego planu wyposażonego w głośnik, który przeszkadzałby innym użytkownikom obiektu, zwłaszcza tam gdzie tych głośników należałoby zainstalować wiele, np. w urzędach z dużą ilością pokoi. Niska cena nadajników YourWay Beacon i dyskretna, bezgłośna ich praca, są wystarczającą zachętą, by instalować je w różnego rodzaju obiektach, a także w przestrzeni otwartej. Dodatkowe atuty to niewielkie rozmiary i możliwość udostępnienia obiektu osobom z dysfunkcjami wzroku.
Realizacje znajdziesz w naszej bazie Yourway:
https://yourway.szansadlaniewidomych.org/location/365
BAZA DOSTĘPNYCH OBIEKTÓW YOURWAY
System YourWay to nie tylko nawigacja w przestrzeni otwartej i zamkniętej dzięki beaconom (nadajnikom) i aplikacji YourWay na smartfony. To także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych. Obsługa bazy jest bardzo prosta – w otwartej na smartfonie aplikacji YourWay wystarczy wpisać miasto, do którego zamierzamy się wybrać, wówczas wyświetlone zostaną na smartfonie obiekty, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto pojawi się informacja na jakie rodzaje przystosowania obiektów można liczyć. Nowy Teatr w Warszawie jest np. wyposażony w plany tyflograficzne (dotykowe, z legendami w brajlu) i w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą być dodawane do bazy przez użytkowników systemu YourWay lub też przez właścicieli placówek. Wyłącznie od Państwa zależy czy obiekt będzie dostępny i czy znajdzie się w bazie YourWay. Zachęcamy do przystosowania Państwa placówki do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych i dodania jej do bazy YourWay!